28 03.2017

Prognoza demograficzna

Statystyki nt. prognozy demograficznej

Całkiem niedawno wpadliśmy na ciekawe statystyki podane przez Główny Urząd Statystyczny. Dotyczą prognozy demograficznej Poznania i województwa wielkopolskiego na lata 2011-2035.

Z prognozy wynika, że w Poznaniu będzie spadek liczby ludności, natomiast w całym powiecie poznańskim ma nastąpić wzrost liczby ludności. Według prognozy w 2035 roku Poznań będzie liczył 489 000 mieszkańców, czyli o około 62 000 mniej niż w roku 2010. Odmienna prognoza została przedstawiona dla powiatu poznańskiego - według GUS liczba ludzi zwiększy się w 2035r. o około 153 000 osób.

Jednym z czynników, który wpływa na spadek ludności w Poznaniu i przyrost w powiecie jest migraca wewnętrzna. Podstawowym kierunkiem migracji ludności z Poznania są... podpoznańskie gminy! Młodzi ludzie podejmują decyzje o przeprowadzce do okolicznych miejscowości, gdzie budują własny dom, kupują mieszkania lub szeregowce. Ludzie mieszkają pod miastem, a pracują w Poznaniu. Dojazd do pracy lub na uczelnię to w dziejszych czasach żaden problem, prawie wszyscy mają własne samochody.

Poniżej dwa wykresy pochodzące z zasobów GUS. Pierwszy dotyczy prognozy dla miasta Poznań, drugi to prognoza dla aglomeracji poznańskiej: