20 10.2017

Przeprowadzka - życiowa zmiana dla dorosłych i dzieci

Przeprowadzka to nie tylko przewóz mebli, to często duża życiowa zmiana. Każdy, kto choć raz się przeprowadzał, wie, że może wiązać się to ze stresem, niepokojem i niepewnością.
Zmiana miejsca zamieszkania znajduje się na 33 miejscu na liście najbardziej stresujących sytuacji życiowych (źródło https://www.sensity.pl/wplyw-stresujacych-wydarzen-zyciowych-na-zdrowie/). Nie wiemy, co czeka nas w nowym miejscu, a jeśli wiemy, to nie mamy pewności, jak będzie wyglądać nasze codzienne życie po tak dużej zmianie. Z drugiej strony, z przeprowadzką związany może być dreszczyk emocji: „Jak tam będzie? To coś nowego! Przyda mi się taka zmiana! Zaczynam nowe życie!”.
Przeprowadzka to wyjątkowy stres przede wszystkim dla dzieci. Pomocne w oswojeniu strachu i początkiem rozmowy o przeprowadzce może być wspólne przeczytanie lub rozmowa o książce. Jak mawia bohater książki „Milo. Odklejone po(d)pisy” Alana Silberberga: „Czasami myślę, że każda przeprowadzka jest jak reset w grze – tracisz wszystkie punkty, a wraz z nimi wszystkie umiejętności.” W nowym miejscu nie ma wspomnień, kolegów, znajomych i własnych, znanych zakamarków. Zaczynamy wszystko od nowa. Milo wie o czym mówi. Mimo, że ma 13 lat, przeprowadzał się już pięć razy. To propozycja dla nastolatków.

W literaturze dla młodszych dzieci również podejmowany jest temat przeprowadzki i przenosin. W książce „Franklin i nowy przyjaciel” do domu w miasteczku Franklina wprowadza się rodzina Łosi. Mały Łoś idzie pierwszy raz do nowej szkoły, boi się i jest wycofany. Okazuje się jednak, że wiele łączy go z Franklinem.Kolejna propozycja to „Karolcia. Witaj, Karolciu!”. Po przeprowadzce do nowego domu Karolcia odnajduje zaczarowany koralik w szparze podłogi. Z pewnością trochę starsze dzieci wyruszą po lekturze na poszukiwania podobnego skarbu w swoim nowym domu lub mieszkaniu.
„Martynka i przeprowadzka” opisuje przeprowadzkę od pakowania do przenosin aż po poznawanie kolegów i koleżanek w nowym miejscu.
„Wiśniewscy. Wielka przeprowadzka” skupia się na emocjach towarzyszących zmianom życiowym towarzyszącym przeprowadzce.
„Ratunku, marzenia!” to propozycja dla dzieci w wieku szkolnym. Opowiada o przeprowadzce z miasta na wieś.

Wybór odpowiedniej i odpowiedzialnej firmy przeprowadzkowej również pozwoli na zmniejszenie stresu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Nasze pociechy, widząc, że rodzice/opiekunowie są spokojni o przenosiny, również będą bardziej zrelaksowane. Maluchy często chętnie pomagają w pakowaniu, noszeniu, przenoszeniu. Pozwólmy im na czynny udział w przeprowadzce domu lub mieszkania.
Po przeprowadzce warto poświęcić dziecku dużo czasu. Okazać bliskość i rozmawiać o trudnych emocjach. Jeśli przeprowadzka wiąże się z pogorszeniem warunków, warto też powiedzieć dziecku, że nam również jest z tego powodu smutno. Opowiedzieć, czego z dawnego miejsca nam brakuje.
A Wy? Jak Wasze dzieci zniosły przeprowadzkę? A może znacie jeszcze inne książki wpisujące się w tematykę przeprowadzek? Prosimy i maile: biuro@fachoweprzeprowadzki.pl