09 10.2017

Najczęściej popełniane błędy przy przeprowadzkach

Przeprowadzka to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga dobrego przygotowania. Warto wiedzieć, jakich błędów unikać, żeby zmiana mieszkania lub domu przebiegła sprawnie i bez niepotrzebnych nerwów.

Niewłaściwa organizacja przeprowadzki

Poważną pomyłką jest niedocenienie tego, jak skomplikowana może okazać się przeprowadzka. Brak ustalonego planu działania, spontaniczne podejmowanie decyzji, pakowanie się na ostatnią chwilę – takie sytuacje powodują zbędny stres i zamieszanie. Tymczasem przygotowania lepiej zacząć jak najwcześniej. W każdym domu znajduje się wiele rzeczy rzadko używanych lub niepotrzebnych w danej chwili, na przykład książki i zimowe ubrania, które można ułożyć w kartonach kilka tygodni przed ich przeniesieniem.

Nieprawidłowe pakowanie

Niedokładne przygotowanie rzeczy do transportu to duży błąd. Dotyczy to przede wszystkim delikatnych przedmiotów, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Jako zabezpieczenia należy użyć odpowiednich materiałów do pakowania, przede wszystkim solidnych kartonów i foli pęcherzykowej. Stare pudełka i cienkie worki foliowe mogą łatwo ulec rozerwaniu w czasie przenoszenia. Brak ochrony dla mebli powoduje, że można je bez trudu zarysować. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby przypadkiem uszkodzić stolik lub szafkę, jeśli nie zostały dokładnie opakowane.
Kolejnym błędem jest mało przemyślane układanie rzeczy, czyli wrzucanie ich do pierwszego lepszego pudła, które jest pod ręką. Być może taka strategia pozwala na przyspieszenie całego procesu, ale na pewno nie ułatwia rozpakowywania się w nowym lokum. Trzeba pamiętać, że rozkładanie wszystkiego prawdopodobnie potrwa kilka dni, a nawet tygodni. W tym czasie może przydać się wiele przedmiotów, ubrań lub urządzeń. Jeśli trafiły do przypadkowych kartonów, ich znalezienie będzie wymagało bardzo długich poszukiwań. Nieprzemyślanie spakowane i nieuporządkowane, z większym trudem trafią w nowe miejsce.

Postaw na fachowców

Jeśli do przewiezienia jest kilka pakunków, można zrobić to bez problemu we własnym zakresie. Gdy w grę wchodzi większe przedsięwzięcie, najlepszym rozwiązaniem jest firma przeprowadzkowa. Transportowanie dużych, ciężkich kartonów i mebli nie jest łatwym zadaniem. Nieodpowiednie zabezpieczenie takiego ładunku znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia czy nawet zgubienia rzeczy. Jeśli do dyspozycji jest jedynie mały samochód, konieczne może być wykonanie kilku kursów. Często zrezygnowanie z usług firmy przeprowadzkowej to jedynie pozorna oszczędność, ponieważ brak pomocy ze strony fachowców przedłuża czas przeprowadzki, a także może spowodować dodatkowe koszty związane ze zniszczeniem transportowanego dobytku.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można uniknąć stresu i zaoszczędzić czas. Wystarczy dokładnie przemyśleć wszystkie działania i skorzystać z pomocy fachowców, dzięki którym ze spokojem możemy tworzyć w głowie wizje pięknej aranżacji nowego gniazdka, zamiast te o obitej komodzie czy porcelanowych słonikach bez trąb.