07 10.2017

Przygotowanie przeprowadzki

Zmiana miejsca zamieszkania jest związana z koniecznością załatwienia wielu spraw. Należy poinformować urzędy, wypowiedzieć umowy i prenumeraty, oddać książki do biblioteki. Najwięcej czasu i energii pochłania jednak odpowiednie przygotowanie wszystkich przedmiotów do transportu.

Planowanie przeprowadzki

Czym więcej czasu na przemyślenie działań, tym lepiej. Należy dokładnie rozplanować wszystkie czynności, a także jak najwcześniej skontaktować się z firmą przeprowadzkową i ustalić szczegóły. Pakowanie przedmiotów, takich jak: książki, dokumenty, rzadziej używane sprzęty, można zacząć nawet kilka tygodni przed terminem planowanej przeprowadzki. Warto pamiętać, że dokładne zapakowanie wszystkich rzeczy jest często dużo bardziej pracochłonne niż się wydaje. Być może konieczne będzie załatwienie urlopu w pracy, zorganizowanie opieki nad dziećmi lub zwierzętami.

Sprzątanie przed przeprowadzką

Przeprowadzka to doskonała okazja do pozbycia się nieużywanych ubrań, książek i bibelotów. Warto zarezerwować sobie trochę czasu na przejrzenie zawartości szaf i regałów. Pakowanie i przewożenie tego, czego nie potrzebujemy, to strata czasu. Przydadzą się także przybory do sprzątania, żeby usunąć kurz i inne zabrudzenia. Najlepiej zabrać ze sobą czyste przedmioty, które po rozpakowaniu można od razu ustawić na miejscu.

Materiały do pakowania

Odpowiednio wcześnie trzeba także zatroszczyć się o zgromadzenie materiałów do pakowania. Oczywiście podstawą są kartonowe pudła, a także folia bąbelkowa, zwykła folia i taśma klejąca. Do przewożenia eleganckich ubrań, które nie powinny się pognieść, przydadzą się pokrowce. Przy tych czynnościach należy uważać, żeby nie kłaść zbyt wielu ciężkich rzeczy do jednego kartonu – nawet jeśli wytrzyma, będzie nieporęczny i trudny do przeniesienia.

Przewóz mebli

Transport mebli również będzie wymagał odpowiedniego przygotowania. Półki, szafy i regały należy ze wszystkiego opróżnić. Pozostawienie ich zawartości na miejscu jest kuszące, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie czasu, jednak meble z reguły są dosyć ciężkie, więc warto w miarę możliwości ułatwić ich przenoszenie. Większe elementy wyposażenia mogą wymagać rozkręcenia przed przewozem. Na szczęście nie trzeba tego robić z każdym sprzętem – te które bez problemu da się wynieść i wnieść do nowego mieszkania, da się przetransportować w całości. Ważne jest natomiast zabezpieczenie wszystkich powierzchni przed porysowaniem i uszkodzeniem, na przykład przy pomocy folii stretch.
W trakcie pakowania trzeba wziąć pod uwagę, że rozpakowywanie się może potrwać kilka dni. Dlatego warto ustalić, co będzie najbardziej potrzebne w nowym mieszkaniu lub domu i przyda się już pierwszego dnia. Zazwyczaj są to: podstawowe sztućce, kosmetyki, ręczniki, pościel. Niezbędne przedmioty można włożyć do oddzielnego opakowania i odpowiednio oznaczyć. Staranne posegregowanie wszystkich rzeczy oraz dokładne opisanie pudeł znacznie ułatwi urządzanie się po przeprowadzce i pozwoli na zaoszczędzenie czasu.